პროფესორი ლელა აბდუშელიშვილი
პრაქტიკაზე დაფუძნებული სწავლება, როგორც ორმაგად მომგებიანი სიტუაცია სტუდენტებისათვის სხვადასხვა დისციპლინის მაგალითზე
ლელა აბდუშელიშვილის 25-წლიანი სამუშაო გამოცდილება განათლებისა და ჰუმანიტარული მეცნიერებების სფეროს უკავშირდება. იგი არის ასოცირებული პროფესორი შავი ზღვის საერთაშორისო და კავკასიის უნივერსიტეტებში. მას აქვს კვალიფიკაციები კემბრიჯის (CELTA) და ჰარვარდის (Bok უმაღლესი განათლების სწავლების სერტიფიკატი) უნივერსიტეტებიდან. ლელა ასევე არის კორპორატიული ტრენერი და პოზიტიური ფსიქოლოგიის კონსულტანტი ადამიანური რესურსების, ლიდერობის, ორგანიზაციული ქცევისა და ბიზნეს კომუნიკაციის სფეროებში. ის ევროკავშირის სერტიფიცირებული ტრენერი და მსოფლიო ბანკის თარჯიმანია. მას ქართულად უთარგმნია ფილიპ კოტლერის “მარკეტინგის პრინციპები” და მაიკლ არმსტრონგის “ადამიანური რესურსების მენეჯმენტის პრაქტიკის სახელმძღვანელო”. ლელას მონაწილეობა აქვს მიღებული მრავალ საერთაშორისო კონფერენციაში და სარეცენზიო კომიტეტის წევრია. მისი პუბლიკაციები განათლების, სწავლების მეთოდოლოგიის, ბიზნეს კომუნიკაციისა და ორგანიზაციული განვითარების სფეროებშია.
ასოცირებული პროფესორი იგბალე მიფთარი-ფეტიში
ბალკანეთის საერთაშორისო უნივერსიტეტი, ჩრდილოეთ მაკედონია
შეფასება AI ეპოქაში: გამოწვევა თუ აუცილებლობა თანამედროვე განათლებაში?
იგბალე მიფთარი-ფეტიში არის ინგლისური ენისა და ლინგვისტიკის პროფესორი საერთაშორისო ბალკანეთის უნივერსიტეტში. მას აქვს მაგისტრისა და დოქტორის ხარისხი ინგლისური ენის სწავლების (ELT) დარგში, მიღებული სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის უნივერსიტეტში (SEEU). ამჟამად იგი საერთაშორისო ბალკანეთის უნივერსიტეტის საგანმანათლებლო ფაკულტეტის დეკანია, ამასთანავე The International Journal of Education and Philology-ის მთავარი რედაქტორი და IBU-ის თვითშეფასებისა და ეთიკის კომიტეტების წევრია. მას აქვს 18-წლიანი გამოცდილება უნივერსიტეტის სტუდენტებისთვის ინგლისური ენის სწავლების, კვლევისა და სამეცნიერო ნაშრომების გამოქვეყნების სფეროში.
გამოქვეყნებული სამეცნიერო ნაშრომებია:
- “კითხვის გაგება განსხვავებული პერსპექტივიდან: შემთხვევის შესწავლა ჩრდილოეთ მაკედონიის უმაღლეს სასწავლებლებში” (2022);
- “სამედიცინო ენის სწავლების თანამედროვე საკითხები” (2022);
- “პროფესიული განვითარება და სასწავლო პრაქტიკის დაკავშირება: უსასრულო მოგზაურობა” (2024, Eliva Press).
ამჟამად მუშაობს ახალ წიგნზე სახელწოდებით: “ლიტერატურისა და აკადემიური უნარების ინტეგრაცია კითხვის პროცესში.”
მისი კვლევის ინტერესებია: სწავლების თანამედროვე მეთოდები, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარება, ენის შეფასება, სწავლების დაგეგმვა და მეორე ენის ათვისება.
ელენა ისტილეულოვა
სოკრატეს ლექციების სიმპოზიუმი, ლიუბლიანას უნივერსიტეტი, სლოვენია
ინოვაციური სწავლების და სწავლის მეთოდები: მეცნიერების, ხელოვნების და ჯანმრთელობის ინტეგრაცია დროის პერსპექტივიდან (SMS მიდგომის გამოყენებით)
ელენა ისტილიულოვა არის ფულბრაიტის სტიპენდიანტი (აშშ: 2000/2001), ოქსფორდის მკვლევარი (დიდი ბრიტანეთი: 2001) და საერთაშორისო პოლიტიკის თანამშრომელი (უნგრეთი: 2003-2005). იგი ასოცირებულია რამდენიმე ორგანიზაციასთან, მათ შორის გერმანულ აკადემიურ გაცვლით სამსახურთან (DAAD), სადაც წარმოადგენს სლოვენიას ევროკავშირის მიერ დაფინანსებულ ბოლონიის ჰაბის თანამოაზრეების მხარდაჭერის პროექტში 49 ქვეყნისთვის. ელენა ასევე მონაწილეობს სოკრატის ლექციების სიმპოზიუმში (ჯანდაცვის ფაკულტეტი, ლიუბლიანას უნივერსიტეტი), FIBAA (ბონი) და მუშაობს გლობალური აზიური უნივერსიტეტების აკრედიტაციაზე. იგი არის ევროკომისიის შემფასებელი და STEAM-ის ელჩი.
ელენამ დოქტორის ხარისხი მიიღო ლიუბლიანას უნივერსიტეტში 2018 წელს, სადაც სპეციალიზირებულია უმაღლესი განათლების მენეჯმენტში. მისი კვლევები და კონსულტაციები შეეხო საერთაშორისო აკრედიტირებულ ბიზნეს სკოლებს და გლობალურ აკრედიტაციას.
ელენას მიღებული აქვს 18 საერთაშორისო მუსიკალურ პრიზი SMS კომპოზიციებისთვის (ისტორიები მუსიკაზე დაფუძნებული მეცნიერების შესახებ), რომელიც 2012 წელს შეიმუშავა. 2024 წელს კი იგი აირჩიეს გლობალური სამხრეთის ხელოვნებისა და ჯანდაცვის ელჩად ევროპასა და ცენტრალურ აზიაში.

Professor Lela Abdushelishvili
Lela Abdushelishvili’s 25-year working experience is related to education and humanities. She is an associate professor at International Black Sea University and Caucasus University. She holds qualifications from Cambridge University (CELTA) and Harvard University (Harvard Bok Higher Education Teaching Certificate). Lela is also a corporate trainer and positive psychology consultant in the fields of human resources, leadership, organizational behavior, and business communication. She is an EU-certified trainer and a World Bank translator. She has translated Philip Kotler’s “Principles of Marketing” and Michael Armstrong’s “Handbook of Human Resources Management Practice” into Georgian. Lela has participated in numerous international conferences and serves as a review committee member. Her publications are in the fields of education, teaching methodology, business communication, and organizational development.
Associate Professor Igballe Miftari-Fetishi
International Balkan University, North Macedonia
Assessment in the AI Era: A Challenge or a Must in Contemporary Education?
Assoc. Prof. Igballe Miftari-Fetishi is an Associate Professor of English and Linguistics at International Balkan University in Skopje, North Macedonia. She earned her MA and PhD in English Language Teaching (ELT) from South East European University (SEEU) in Tetovo, North Macedonia. Currently, she serves as the Dean of the Faculty of Education at International Balkan University.
Assoc. Prof. Miftari-Fetishi is also the Editor-in-Chief of The International Journal of Education and Philology, and a member of both the Self-Evaluation Committee and the Ethical Committee at IBU. With 18 years of teaching experience in ELT to university students, she has conducted significant research and published numerous papers.
Her authored books and edited works include:
- “Defining Reading Comprehension from a Different Perspective: A Case Study with Higher Institutions in North Macedonia” (2022)
- A chapter in the edited book “Contemporary Issues in Language Teaching” (2022)
- “Connecting Professional Development to Classroom Practice: An Endless Journey” (2024), a collection of case studies and action research by Eliva Press.
She is also in the process of publishing another book titled “The Integration of Literature and the Skills in Academic Reading”.
Prof. Miftari-Fetishi’s research interests focus on contemporary teaching, teacher professional development, language and assessment, planning and instruction, as well as second language acquisition.
Yelena Istileulova
Socratic Lectures Symposium, University of Ljubljana
Innovative Methods of Teaching and Learning: Integrating Science, Arts, and Health Through the Lens of Time (using SMS approach)
Dr. Yelena Istileulova is a Fulbright scholar (USA: 2000/2001), an Oxford researcher (UK: 2001), and an International Policy Fellow (Hungary: 2003–2005). She is affiliated with several organizations, including the German Academic Exchange Service (DAAD), where she represents Slovenia in the EU-funded Bologna Hub Peer Support project for 49 countries. Yelena also participates in the Socratic Lectures Symposium (Faculty of Health, University of Ljubljana), FIBAA (Bonn), and works on the accreditation of global Asian universities. She is an evaluator for the European Commission and a STEAM ambassador.
Dr. Yelena earned her PhD from the University of Ljubljana in 2018, specializing in Higher Education Management. Her research and consulting work focused on internationally accredited business schools and global accreditation.
Yelena has received 18 international music prizes for her SMS compositions (Stories Based on Music about Scientists), a method she developed in 2012. In 2024, she was selected as the Global South Arts and Health Ambassador for Europe and Central Asia.